Ile czasu trwa proces kredytowy przy staraniu się o Kredyt Hipoteczny?

Myśląc o wyborze oferty kredytowej pamiętajmy o tym, ile mamy czasu na zapłacenie za nabywaną nieruchomość lub jak wygląda harmonogram płatności dewelopera. Czy otrzymany harmonogram możemy z deweloperem indywidulanie modyfikować, czy też jest on nienaruszalny.

Jeśli chcemy mieć możliwość swobodnego wyboru oferty najkorzystniejszej cenowo, a nie tylko tej, która ma szansę zostać sfinalizowana najszybciej, to warto jest zabezpieczyć się dłuższym terminem umownym na zawarcie aktu końcowego, czy też uruchomienie transzy dla dewelopera.

Aktualnie nasze rekomendacje do zapisów terminów w umowach przedwstępnych to 3 miesiące od daty zawarcia umowy. Nie ma konkretnych terminów dla danych banków. Decyzje możemy otrzymać już od 14 dni do nawet 50 dni roboczych. Wszystko zależy od okresu w jakim składamy wniosek kredytowy i czy w danym momencie w danym banku jest większy, czy mniejszy poziom składanych wniosków. Jeśli dany bank ma bardzo dobrą ofertę promocyjną w danym czasie, to możemy się liczyć z dłuższym procesem oczekiwania na decyzję.

Banki często dzielą proces na tzw.: decyzje wstępne i ostateczne (decyzje finansowe i decyzje ostateczne z potwierdzeniem zabezpieczenia). Możemy więc wybrać bank, w którym wcześniej otrzymamy potwierdzenie pozytywnej decyzji dotyczącej zdolności kredytowej i czekać spokojnie na ostateczną decyzję potwierdzającą przyjęcie danego zabezpieczenia.

Na rynku pod tym względem wyróżniają się dwa banki: PKO BP oraz Citi Handlowy, które licząc od dnia złożenia  wniosku z kompletem dokumentów zobowiązują się wydać decyzję ostateczną w ciągu 21 dni. Warunkiem jest oczywiście to, że bank nie będzie miał uwag do żadnego załączonego dokumentu. Jeśli będziemy nabywać nieruchomość na rynku wtórym i pracujemy na podstawie umowy o pracę mBank również zaproponuje nam szybszy proces.

Dużą pomocą może okazać się w tym temacie Pośrednik. W nek1 wiemy jak aktualnie układają się czasy procesowe w danych bankach i gdzie istnieje ryzyko, iż decyzja nie zostanie wydana w oczekiwanym przez Klienta czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także...

📞 665 020 166 📞 506 396 499 📧 biuro@nek1.pl 🏢 Biuro główne: Łódź ul. Zgierska 42A (I piętro)

X